Ile kosztuje realnie kasa fiskalna?

Często podejmując decyzje zakupowe kierujemy się ceną produktu lub usługi. Zastanawiamy się jednocześnie, czy niska cena nie oznacza gorszej jakości produktu. A jak sprawa wygląda przy zakupie kasy fiskalnej? Od czego zależy cena kasy? Na jakie parametry ma wpływ cena? Czy warto kierować się kosztami przy wyborze urządzenia fiskalnego? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym odpowiadamy na powyższe pytania.

Kasa fiskalna – od czego zależy jej wybór ?

 

Decydując się na kupno kasy fiskalnej musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim to czy kasa jest odpowiednia dla naszego biznesu.

Czy posiada odpowiednią wielkość bazy towarowej, czy jest odporna na specyficzne warunki w jakich będzie pracować, czy można jej używać mobilnie? Czy jej obsługa jest prosta i szybka? A może potrzebujemy kasy tak prostej w obsłudze, że przy pomocy jednego przycisku ułatwi nam wystawianie paragonu za pojedynczą usługę? Ważna będzie także ilość wystawianych paragonów miesięcznie. Jeśli urządzenie będzie używane często, warto zainwestować w zaawansowany technologicznie sprzęt.

Te i inne czynniki są ważne, gdy podejmujemy decyzję o zakupie urządzenia fiskalnego.  

 

Więcej przeczytasz w artykule Jaka kasa fiskalna pasuje do twojego do sklepu?

 

Kasa fiskalna - jaka cena ?

 

Ceny urządzenia fiskalnego wahają się od 1000 zł netto za najprostsze urządzenia do ponad 3000 zł netto za te bardziej rozbudowane. W ten zakres cenowy wpisują się także kasy fiskalne online, które już wkrótce zaczną obowiązywać dla wybranych branż. Przeczytaj więcej o kasach online.

 

Wybór dostępnych kas fiskalnych jest bardzo duży i każdy z pewnością znajdzie odpowiedni sprzęt dla siebie. Urządzenia fiskalne dzielą się umownie na proste, średniego segmentu i systemowe. Oddzielną kategorią są drukarki fiskalne, które w zestawie z komputerem i programem sprzedażowym spełniają to samo zadanie.

 

Kasy posiadają określone funkcje, walory użytkowe oraz różny poziom zaawansowania technologicznego, a co za tym idzie, różny zakres cen. To co ma wpływ na cenę kasy to również design, dotykowy ekran, możliwość umieszczenia własnej grafiki na paragonie, oraz wygodny mechanizm wymieniania papieru. Często znaczenie ma także możliwość rozbudowy funkcjonalności kasy. Prosta, tania kasa to bazowa funkcjonalność. Pełny zestaw funkcji, komunikacja, praca w sieci – to odpowiednio wyższy pułap cenowy.

 

Urządzenie będzie pracowało u nas przynajmniej przez pięć lat i najlepiej gdyby autoryzowany serwisant odwiedzał nas tylko przy okazji obowiązkowych przeglądów okresowych. Kasy znanych polskich producentów to urządzenia sprawdzone przez lata, pracujące w tysiącach sklepów, z dobrym zapleczem serwisowym i dostępem do części zamiennych, co oczywiście wpływa na cenę tych urządzeń. Warto zainwestować w sprawdzony i niezawodny sprzęt, patrząc przyszłościowo na swój biznes i kierując się innymi wyznacznikami niż cena.

Jaki jest rzeczywisty koszt urządzenia fiskalnego?

Kupując kasę fiskalną musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Możesz obniżyć cenę swojej kasy, jeśli obowiązują Cię poniższe zasady.

  1. Jeśli kupujesz kasę fiskalną po raz pierwszy, to możesz otrzymać do 700 zł (90% wartości ceny urządzenia, ale nie więcej niż 700 zł) zwrotu z Urzędu Skarbowego, nie ma tutaj znaczenia czy jesteś „watowcem” czy nie. Niniejsze prawo przysługuje każdej firmie, która zakupuje urządzenie fiskalne pierwszy raz. Więcej informacji w artykule Zwrot za kasę fiskalną
  2. Jeśli jesteś małym podatnikiem (obrót roczny do 1,2 mln euro) to istnieje możliwość zaliczenia kasy jako środek trwały odliczając 18% ceny zakupu (dla firm rozliczających się na zasadach stopni podatkowych) lub 19% (dla firm rozliczających się na zasadach podatku liniowego).
  3. Jesteś watowcem? Możesz odliczyć sobie podatek VAT.

 

Więcej informacji na temat uzyskania zwrotu za zakup kasy fiskalnej.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy mam obowiązek wykonać przegląd technicznych kasy?

Czy mam obowiązek wykonać przegląd technicznych kasy?

Tak i wymaga tego Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 (Dz. U. poz. 363) w sprawie kas rejestrujących. Ustawodawca określił, że ma się on odbyć nie rzadziej niż co 2 lata. ZOBACZ WIĘCEJ »
Serwis kasy fiskalnej

Serwis kasy fiskalnej

Serwis kasy fiskalnej – dlaczego ma decydującą rolę już na starcie? Nie ma w tym nic dziwnego, kiedy odkryjemy, że jednym z podstawowych obowiązków właściciela kasy fiskalnej są regularne przeglądy techniczne dokonywane przez autoryzowany serwis. Ich celem jest konserwacja urządzenia i wyeliminowanie ewentualnych usterek. ZOBACZ WIĘCEJ »
Likwidacja kasy fiskalnej . Co trzeba wiedzieć?

Likwidacja kasy fiskalnej . Co trzeba wiedzieć?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który zamyka swoją działalność, musisz pamiętać o prawidłowym przebiegu procesu likwidacji kasy fiskalnej. Likwidacja kasy fiskalnej ma miejsce także wtedy, gdy następuje zapełnienie pamięci fiskalnej, awaria urządzenia czy zaprzestanie użytkowania kasy fiskalnej (zwanej także – kasą rejestrującą). Proces likwidacji to kilka czynności, które musisz wykonać i obowiązuje Cię do nich aktualne prawo. ZOBACZ WIĘCEJ »
Dlaczego lubimy kasy fiskalne?

Dlaczego lubimy kasy fiskalne?

Na rynku fiskalnym pojawiają się nowe urządzenia, które integrują funkcje kasy fiskalnej, drukarki, z terminalem płatniczym w jednej obudowie.  Takie urządzenia znajdują swoje zastosowanie, jednak nie można zaprzeczyć, że to kasy fiskalne królują na rynku od 25 lat jako urządzenia sprawdzone i powszechnie znane. A nowe kasy online otwierają kolejny rozdział, oferując zmodyfikowane możliwości. Co przemawia za kasą fiskalną? ZOBACZ WIĘCEJ »
Sklep internetowy a kasa fiskalna

Sklep internetowy a kasa fiskalna

Czy sprzedaż przez internet wymaga ewidencjonowania sprzedaż przy użyciu kasy fiskalnej? Co do zasady, sprzedaż na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych powinna być ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Powinna być także udokumentowana paragonami. Jednakże ustawodawca przewidział kilka warunków, jakie spełnić musi przedstawiciel rynku e-commerce, które zwalniają z posiadania kasy fiskalnej. ZOBACZ WIĘCEJ »

Kasy fiskalne w Radomiu
Kasy fiskalne ELZAB i POSNET. Oferujemy szeroki wybór kas fiskalnych: małych, mobilnych, średnich i systemowych. Także drukarki fiskalne i kasy online.