Przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi związane z szeroko pojętym wyżywieniem (zarówno w placówkach stacjonarnych, jak i działalność cateringowa) muszą mieć kasę fiskalną niezależnie od wysokości obrotu czy sposobu zapłaty. Od 1 lipca 2020r. będą oni zobowiązani do posiadania kasy fiskalnej online.
W 2020 r. na podatników świadczących usługi związane z wyżywieniem spadnie obowiązek posiadania kasy fiskalnej online. Po 30 czerwca 2020 r. będą oni zobowiązani ewidencjonować obrót wyłącznie przy pomocy kas rejestrujących online. Jeżeli w tych terminach z obowiązku tego się nie wywiążą, nie tylko utracą prawo do ulgi, lecz nadto narażeni zostaną na ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.
Jaka kasa fiskalna w gastronomii?
Pragniemy zasygnalizować, na co należy zwracać uwagę podczas decydowania się na jakieś urządzenie fiskalne. Jego wybór bowiem zależy od tego, czy biznes będziesz prowadzić w sposób stacjonarny, czy mobilny; czy planujesz samodzielnie obsługiwać klientów, czy wspierać Cię w tym będą kelnerzy, a może nawet manager Twojej placówki gastronomicznej.
Kasa mobilna czy kasa stacjonarna? Pierwsza oczywiście przeznaczona jest do pracy mobilnej (np. food-trucki), ale ze względu na wyświetlacz odporny na zachlapanie i bazę towarową na poziomie 3000 PLU, cieszy się uznaniem właścicieli małej gastronomii, zwłaszcza pubów, fast-foodów czy kawiarni. Klawiatura zbliżona do tego, co oferują smartfony cieszy się szczególnie wśród młodszej generacji przedsiębiorców.
Drukarka fiskalna i terminal POS = najpopularniejszy wybór w „dużej” gastronomii
W przypadku, gdy chcesz widzieć, co robią Twoi kelnerzy, jaki ma każdy z nich obroty, ilu obsłużył klientów, ile powinien mieć gotówki albo planujesz obsługiwać zorganizowanie imprezy; możliwość otwarcia wielu rachunków jednocześnie, ich dzielenia, łączenia; możliwość definiowania wyglądu sali, ustawienia stolików – to bliska się Tobie stanie drukarka fiskalna (wraz z odpowiednim programem sprzedażowym) oraz terminal POS.
Zgodnie z prawem, właściciel kasy fiskalnej może się ubiegać o częściowy zwrot związany z jej zakupem (o ile nie spóźni się z instalacją kasy fiskalnej – o czym mowa w akapicie powyżej). Kwota ulgi może stanowić 90% ceny netto zakupu urządzenia, przy czym nie może być wyższa niż 700 zł. Przywilej nie dotyczy każdego. Szczegóły na ten temat znajdują się tu: Zwrot za zakup kasy fiskalnej.

Koniec faktur na podstawie paragonu
Już od 1 września 2019 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące wystawiania faktur na podstawie wcześniej otrzymanych paragonów. Oznacza to, że od września przedsiębiorca będzie musiał odebrać fakturę od razu po zakupie lub wykonaniu usługi. Nie będzie już możliwości odebrania faktury w innym terminie. Jest jeden wyjątek – jaki? ZOBACZ WIĘCEJ »
Oświadczenia pracowników o zapoznaniu się z zasadami prowadzenia ewidencji
Pracodawca ma obowiązek uzyskać od pracownika oświadczenie o obowiązkach wynikających z obsługi kas rejestrujących ZOBACZ WIĘCEJ »
Kasa fiskalna online dla prawnika, lekarza i kosmetyczki od 2021 roku
Od 1 stycznia 2021r. kasy online zaczną obowiązywać dla podatników świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, prawnicze, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów oraz z branży fitness (w zakresie wstępu). ZOBACZ WIĘCEJ »
Kasa fiskalna dla warsztatu
Przedsiębiorcy rejestrujący sprzedaż przy pomocy urządzeń fiskalnych muszą przygotować się na zmiany. Nowe przepisy dotyczące wprowadzenia kas fiskalnych online, począwszy od 1 stycznia 2020 r., obejmować będą sukcesywnie kolejne branże. Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, jako pierwsze, do wymiany zobligowane zostaną warsztaty samochodowe, punkty wymiany opon i stacje paliw. Nowa kasa fiskalna dla warsztatu stała się faktem. ZOBACZ WIĘCEJ »