Przedsiębiorcy rejestrujący sprzedaż przy pomocy urządzeń fiskalnych muszą przygotować się na zmiany. Nowe przepisy dotyczące wprowadzenia kas fiskalnych online, począwszy od 1 stycznia 2020 r., obejmować będą sukcesywnie kolejne branże. Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, jako pierwsze, do wymiany zobligowane zostaną warsztaty samochodowe, punkty wymiany opon i stacje paliw. Nowa kasa fiskalna dla warsztatu stała się faktem.
Kasa fiskalna dla warsztatu – zmiany w 2020
Kasa fiskalna online to, zgodnie ustawą kasa, która umożliwia: przekazywanie w sposób ciągły, zautomatyzowany i bezpośredni informacji z kas rejestrujących (…) do systemu informatycznego (Centralnego Repozytorium Kas) prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Innymi słowy, każda transakcja dokonana na kasie, będzie w czasie rzeczywistym przesyłana do CRK. Dotyczy to m.in. wystawianych paragonów, anulowania paragonów (STORNO) czy raportów.
Po co wprowadza się to rozwiązanie? Ministerstwo Finansów uzasadnia, że podatek od towarów i usług jest najważniejszym źródłem dochodów budżetu państwa, dlatego też uszczelnienie systemu podatkowego jest tak istotne. Szacuje się, że budżet Państwa w latach 2018-2020 zasili się dodatkową kwotą ponad 10 miliardów złotych.
Warsztaty samochodowe i wulkanizacyjne wymienią kasy fiskalne jako pierwsi
Wymiana kas standardowych na kasy fiskalne online, wbrew wcześniejszym założeniom o nałożeniu obowiązku na wszystkie branże jednocześnie, odbędzie się w sposób stopniowy. Jako pierwsze do wymiany zobligowane będą wszelkie firmy świadczące usługi motoryzacyjne, tj. warsztaty samochodowe, wulkanizatorzy (punkty wymiany opon, w tym sprzedaż opon) oraz stacje paliw (olej napędowy, gaz, benzyna). Zgodnie z planowanym harmonogramem kasy online mają tam rozpocząć pracę z dniem 1 stycznia 2020 r.
O tym, które branże będą musiały przystosować się do nowych przepisów, zdecydowała, wg Ministerstwa Finansów, liczba sygnałów ze strony służb kontrolnych wskazujących obszary podwyższonego ryzyka występowania nieprawidłowości w zakresie ewidencjonowania.
Kasa fiskalna warsztat – ulga na zakup kasy
Aby złagodzić nieco nastroje przedsiębiorców, którzy poniosą koszt wymiany urządzeń, Ministerstwo Finansów przypomina, że zgodnie z prawem, właściciele kas fiskalnych online mogą ubiegać się o częściowy zwrot związany z ich zakupem. Przedsiębiorca będzie mógł odliczyć 90% ceny netto zakupu urządzenia, przy czym kwota ta nie może być wyższa niż 700 zł.
Więcej informacji na temat uzyskania zwrotu za zakup kasy fiskalnej.

Koniec faktur na podstawie paragonu
Już od 1 września 2019 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące wystawiania faktur na podstawie wcześniej otrzymanych paragonów. Oznacza to, że od września przedsiębiorca będzie musiał odebrać fakturę od razu po zakupie lub wykonaniu usługi. Nie będzie już możliwości odebrania faktury w innym terminie. Jest jeden wyjątek – jaki? ZOBACZ WIĘCEJ »
Oświadczenia pracowników o zapoznaniu się z zasadami prowadzenia ewidencji
Pracodawca ma obowiązek uzyskać od pracownika oświadczenie o obowiązkach wynikających z obsługi kas rejestrujących ZOBACZ WIĘCEJ »
Kasa fiskalna online dla prawnika, lekarza i kosmetyczki od 2021 roku
Od 1 stycznia 2021r. kasy online zaczną obowiązywać dla podatników świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, prawnicze, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów oraz z branży fitness (w zakresie wstępu). ZOBACZ WIĘCEJ »
Kasa fiskalna a gastronomia w 2020 roku
Przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi związane z szeroko pojętym wyżywieniem (zarówno w placówkach stacjonarnych, jak i działalność cateringowa) muszą mieć kasę fiskalną niezależnie od wysokości obrotu czy sposobu zapłaty. Od 1 lipca 2020r. będą oni zobowiązani do posiadania kasy fiskalnej online. ZOBACZ WIĘCEJ »