Koniec faktur na podstawie paragonu

Już od 1 września 2019 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące wystawiania faktur na podstawie wcześniej otrzymanych paragonów. Oznacza to, że od września przedsiębiorca będzie musiał odebrać fakturę od razu po zakupie lub wykonaniu usługi. Nie będzie już możliwości odebrania faktury w innym terminie. Jest jeden wyjątek – jaki?  

Wystawianie faktur na podstawie paragonu – teraz

 

Na ten moment przedsiębiorca dokonujący zakupu i odbierający paragon może po pewnym czasie zgłosić się do sprzedawcy z prośbą o wystawienie faktury. Termin w jakim może zgłosić żądanie wystawienia faktury jest dość długi – obecnie przedsiębiorca ma na to aż 3 miesiące, licząc od końca miesiąca, w którym wykonano usługę lub dostarczono towar.

 

Zmiany w przepisach

 

Jednak w związku ze zmianą przepisów proces ten będzie przebiegał inaczej. Od 1 września 2019 r. fakturę będzie należało odebrać zaraz po zakupie towaru czy wykonaniu usługi. Jest jeden wyjątek pozwalający na otrzymanie faktury w późniejszym terminie. Na paragonie musi znajdować się NIP kupującego, na podstawie którego będzie można wystawić fakturę. Należy pamiętać o tym, że sam paragon z numerem NIP nie będzie dokumentem księgowym uprawniającym do odliczenia podatku VAT, ani ujęcia danego zakupu w kosztach firmy.

Dlaczego zmiany są wprowadzane?

 

Według Ministerstwa Finansów zmiana przepisów pomoże ukrócić proceder zaniżania należności podatkowych przez przedsiębiorców, którzy gromadzili paragony za zakupy i usługi należące do innych osób, a następnie żądali wystawienia faktury na dane przedsiębiorcy. W ten sposób podnosili sobie koszty prowadzenia firmy i unikali płacenia wyższych podatków. Na podstawie faktur, odliczali podatek VAT, którego tak naprawdę nigdy nie zapłacili. Poprzez wprowadzenie nowych przepisów Ministerstwo chce zapobiegać powyższym sytuacjom.

Jakie kary grożą tym , którzy nie będą stosować przepisów?

 

W przypadku, gdy sprzedawca nie zastosuje się do nowych przepisów i wbrew zakazowi wyda fakturę na podstawie paragonu bez NIP-u przedsiębiorcy, przewidywana jest kara w wysokości 100% wartości podatku VAT na wykazanej na fakturze. Ta sama sytuacja spotka nieuczciwego przedsiębiorcę – również zostanie on obciążony karą pieniężną w wysokości 100% podatku VAT.

 

Okres przejściowy dla przedsiębiorców

 

Ustawa przewiduje okres ochronny w odniesieniu do paragonów wystawionych przed 1 września 2019 r. W tym przypadku faktura będzie mogła zostać wystawiona w ciągu kolejnych 3 miesięcy. Nawet gdy paragon nie będzie zawierał numeru NIP.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Oświadczenia pracowników o zapoznaniu się z zasadami prowadzenia ewidencji

Oświadczenia pracowników o zapoznaniu się z zasadami prowadzenia ewidencji

Pracodawca ma obowiązek uzyskać od pracownika oświadczenie o obowiązkach wynikających z obsługi kas rejestrujących ZOBACZ WIĘCEJ »
Kasa fiskalna online dla prawnika, lekarza i kosmetyczki od 2021 roku

Kasa fiskalna online dla prawnika, lekarza i kosmetyczki od 2021 roku

Od 1 stycznia 2021r. kasy online zaczną obowiązywać dla podatników świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, prawnicze, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów oraz z branży fitness (w zakresie wstępu). ZOBACZ WIĘCEJ »
Kasa fiskalna a gastronomia w 2020 roku

Kasa fiskalna a gastronomia w 2020 roku

Przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi związane z szeroko pojętym wyżywieniem (zarówno w placówkach stacjonarnych, jak i działalność cateringowa) muszą mieć kasę fiskalną niezależnie od wysokości obrotu czy sposobu zapłaty. Od 1 lipca 2020r. będą oni zobowiązani do posiadania kasy fiskalnej online.  ZOBACZ WIĘCEJ »
Kasa fiskalna dla warsztatu

Kasa fiskalna dla warsztatu

Przedsiębiorcy rejestrujący sprzedaż przy pomocy urządzeń fiskalnych muszą przygotować się na zmiany. Nowe przepisy dotyczące wprowadzenia kas fiskalnych online, począwszy od 1 stycznia 2020 r., obejmować będą sukcesywnie kolejne branże. Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, jako pierwsze, do wymiany zobligowane zostaną warsztaty samochodowe, punkty wymiany opon i stacje paliw. Nowa kasa fiskalna dla warsztatu stała się faktem. ZOBACZ WIĘCEJ »
Nowelizacja Ustawy o podatku od towarów i usług oraz Ustawy Prawo o miarach

Nowelizacja Ustawy o podatku od towarów i usług oraz Ustawy Prawo o miarach

15 marca 2019 r. odbyło się posiedzenie Sejmu, podczas którego uchwalono nowelizację Ustawy o podatku od towarów i usług oraz Ustawy Prawo o miarach. Prezydent podpisał nowelizację ustawy 3 kwietnia 2019 r. Tym samym został wprowadzony obowiązek posiadania kas fiskalnych online. Ustawa obowiązuje od 1 maja 2019 r. Jak działają kasy online i kiedy pojawią się w sprzedaży? Jakie branże jako pierwsze będą musiały zaopatrzyć się w kasy fiskalne online? Czy będzie możliwość odliczenia ulgi na kasę online? Na wszystkie pytania odpowiadamy w naszym vademecum! ZOBACZ WIĘCEJ »

Kasy fiskalne w Radomiu
Kasy fiskalne ELZAB i POSNET. Oferujemy szeroki wybór kas fiskalnych: małych, mobilnych, średnich i systemowych. Także drukarki fiskalne i kasy online.