Likwidacja kasy fiskalnej . Co trzeba wiedzieć?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który zamyka swoją działalność, musisz pamiętać o prawidłowym przebiegu procesu likwidacji kasy fiskalnej. Likwidacja kasy fiskalnej ma miejsce także wtedy, gdy następuje zapełnienie pamięci fiskalnej, awaria urządzenia czy zaprzestanie użytkowania kasy fiskalnej (zwanej także – kasą rejestrującą). Proces likwidacji to kilka czynności, które musisz wykonać i obowiązuje Cię do nich aktualne prawo.

Likwidacja kasy fiskalnej – od czego zacząć?

 

W pierwszej kolejności, jeśli chcemy zlikwidować kasę fiskalną, w ostatnim dniu korzystania należy wykonać raport dobowy i miesięczny.

Drugim krokiem jest wykonaie przez serwis kasy fiskalnej Protokołu z odczytu zawartości pamięci kasy fiskalnej  z całego czas użytkowania urządzenia fiskalnego.

Następnie należy  złożyć do naczelnika urzędu skarbowego  Wniosek o wyrejestrowanie kasy fiskalnej z ewidencji Urzędu Skarbowego.

Do wniosku do naczelnika urzędu skarbowego  dołączamy wykonany przez serwis  Protokół z odczytu zawartości pamięci kasy fiskalnej 

 

Likwidacja kasy fiskalnej a zwrot ulgi na zakup

 

Zgodnie z ustawą o VAT przedsiębiorca, który skorzystał z ulgi na zakup kasy fiskalnej, a likwiduje kasę przed upływem 3 lat użytkowania, jest zobowiązany do zwrotu ulgi. Przepisy określają, kto dokładnie zobowiązany jest do zwrotu ulgi. Są to przedsiębiorcy, którzy w okresie do 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencji na kasie:

  • zaprzestaną działalności,
  • otworzą likwidację,
  • zostanie ogłoszona upadłość ich firmy,
  • nastąpi sprzedaż ich przedsiębiorstwa,
  • dokonają odliczenia naruszając warunki określone w przepisach.

Zwrotu ulgi należy dokonać w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po:

  • miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie takiego zwrotu, jeżeli podatnik rozlicza podatek miesięcznie,
  • kwartale, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie takiego zwrotu, jeśli podatnik rozlicza podatek kwartalnie.

Podatnicy, którzy nie mają obowiązku składania tych deklaracji VAT, zobligowani są do zwrotu ulgi nie później niż do końca miesiąca, w którym zlikwidowali kasę fiskalną.

Bez względu na to w jakich okolicznościach musisz przystąpić do likwidacji kasy fiskalnej pamiętaj o tym, by robić to zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy mam obowiązek wykonać przegląd technicznych kasy?

Czy mam obowiązek wykonać przegląd technicznych kasy?

Tak i wymaga tego Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 (Dz. U. poz. 363) w sprawie kas rejestrujących. Ustawodawca określił, że ma się on odbyć nie rzadziej niż co 2 lata. ZOBACZ WIĘCEJ »
Serwis kasy fiskalnej

Serwis kasy fiskalnej

Serwis kasy fiskalnej – dlaczego ma decydującą rolę już na starcie? Nie ma w tym nic dziwnego, kiedy odkryjemy, że jednym z podstawowych obowiązków właściciela kasy fiskalnej są regularne przeglądy techniczne dokonywane przez autoryzowany serwis. Ich celem jest konserwacja urządzenia i wyeliminowanie ewentualnych usterek. ZOBACZ WIĘCEJ »
Ile kosztuje realnie kasa fiskalna?

Ile kosztuje realnie kasa fiskalna?

Często podejmując decyzje zakupowe kierujemy się ceną produktu lub usługi. Zastanawiamy się jednocześnie, czy niska cena nie oznacza gorszej jakości produktu. A jak sprawa wygląda przy zakupie kasy fiskalnej? Od czego zależy cena kasy? Na jakie parametry ma wpływ cena? Czy warto kierować się kosztami przy wyborze urządzenia fiskalnego? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym odpowiadamy na powyższe pytania. ZOBACZ WIĘCEJ »
Dlaczego lubimy kasy fiskalne?

Dlaczego lubimy kasy fiskalne?

Na rynku fiskalnym pojawiają się nowe urządzenia, które integrują funkcje kasy fiskalnej, drukarki, z terminalem płatniczym w jednej obudowie.  Takie urządzenia znajdują swoje zastosowanie, jednak nie można zaprzeczyć, że to kasy fiskalne królują na rynku od 25 lat jako urządzenia sprawdzone i powszechnie znane. A nowe kasy online otwierają kolejny rozdział, oferując zmodyfikowane możliwości. Co przemawia za kasą fiskalną? ZOBACZ WIĘCEJ »
Sklep internetowy a kasa fiskalna

Sklep internetowy a kasa fiskalna

Czy sprzedaż przez internet wymaga ewidencjonowania sprzedaż przy użyciu kasy fiskalnej? Co do zasady, sprzedaż na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych powinna być ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Powinna być także udokumentowana paragonami. Jednakże ustawodawca przewidział kilka warunków, jakie spełnić musi przedstawiciel rynku e-commerce, które zwalniają z posiadania kasy fiskalnej. ZOBACZ WIĘCEJ »

Kasy fiskalne w Radomiu
Kasy fiskalne ELZAB i POSNET. Oferujemy szeroki wybór kas fiskalnych: małych, mobilnych, średnich i systemowych. Także drukarki fiskalne i kasy online.