Na co zwrócić uwagę wybierając kasę fiskalną?

Decydując się na zakup kasy fiskalnej powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Najważniejsze – miejsce zakupu kasy. Pamiętajmy żeby kasę nabyć u doświadczonych, autoryzowanych dystrybutorów urządzeń fiskalnych. W ten sposób mamy pewność, że cały proces związany z zakupem kasy i jej serwisowaniem przebiegnie bezproblemowo. Następnie należy się upewnić czy wraz z zakupem kasy oferowane jest także szkolenie z zakresu obsługi kasy. Doświadczeni fachowcy pokażą krok po kroku jak obsługiwać kasę i będą służyli nam radą w każdej sytuacji.

Przy decyzji o wyborze kasy fiskalnej warto zwrócić uwagę na:

 • trwałość i niezawodność urządzeń czyli bezawaryjną i bezkosztową pracę przez wiele lat, którą gwarantuje tylko marka i renoma producenta,
 • intuicyjną obsługę urządzenia,
 • niskie koszty eksploatacji (kopia elektroniczna),
 • opinię o firmie prowadzącej przeglądy okresowe i serwis urządzenia,
 • łatwość utrzymania urządzenia w czystości (brak wystających elementów, szpar, pyłoszczelność).

Szukasz fachowej pomocy w wyborze kasy?

 

Skontaktuj się z Autoryzowanym Partnerem Kas Fiskalnych

 

Pamiętajmy o tym, że w zależności od prowadzonego biznesu sprawdzi się w nim inny rodzaj kasy. Ważne jest, aby dobrać urządzenie, które będzie w pełni do niego dopasowane.

Wybierając kasę fiskalną warto zadbać o to, aby jej parametry były dostosowane do potrzeb danej firmy. Przedsiębiorca będzie bowiem korzystał z urządzenia fiskalnego praktycznie każdego dnia, a poszczególne modele kas fiskalnych różnią się zarówno funkcjami, jak i wymiarami. Generalnie, wybór kasy fiskalnej uwarunkowany jest przede wszystkim rodzajem prowadzonej działalności oraz liczbą sprzedawanych produktów (usług).

Praca stacjonarna czy praca mobilna?

 

Jednym z podstawowych kryteriów doboru kasy fiskalnej – obok wielkości bazy towarowej – jest rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Handel (a więc sprzedaż towarów) ma swoją, odrębną specyfikę w porównaniu do usług, które cechuje niematerialność oraz to, że ich sprzedaż odbywa się rzadziej, niż sprzedaż właśnie produktów. Handel najczęściej ma charakter stacjonarny. Z kolei usługi mogą mieć charakter zarówno stacjonarny, jak i przenośny, co dotyczy często kosmetyczek, prawników czy lekarzy. 

W przypadku więc, gdy nasza działalność gospodarcza ma charakter stacjonarny, kasa fiskalna pozostaje często przez cały okres użytkowania na jednym stanowisku, w jednym miejscu, no i nie ma problemu z podłączeniem jej do gniazdka z prądem. I z tego własnie względu przedsiębiorca posiada większe pole możliwości wyboru kas fiskalnych. Może bowiem wybrać: 

 • przenośną kasę fiskalną (3000 PLU),
 • małą kasę fiskalną (500 – 3000 PLU),
 • kasę fiskalną średniego zasięgu (4 000 – 20 000 PLU),
 • kasę systemową (40 000 – 60 000 PLU),
 • przenośną drukarkę fiskalną (300 000 PLU),
 • stacjonarną drukarkę fiskalną (300 000 – 500 000 PLU).
 •  

Jeśli może zdarzyć się tak, że będziesz musiał udać się czasem do klienta (jak to bywa w przypadku lekarza, prawnika czy choćby kosmetyczki), wówczas należy pomyśleć o zakupie jakiejś kasy mobilnej (która oczywiście może pełnić rolę także kasy stacjonarnej). Podobnie w przypadku, gdzie dostęp do zasilania prądem jest utrudniony (np. na targowiskach), to kasa mobilna lub kasa z wydajnym akumulatorem byłaby dobrym rozwiązaniem. która dopuszcza zasilanie samochodowe (z gniazdka zapalniczki). Można powiedzieć, że mobilne stanowisko pracy, to mobilne urządzenie fiskalne.

 

W praktyce, wiele biznesów korzysta z przenośnej kasy fiskalnej także przy biznesie „stacjonarnym”. Dlaczego? Wielkość bazy towarowej oraz gabaryty urządzenia w pełni odpowiadają potrzebom przedsiębiorców.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy mam obowiązek wykonać przegląd technicznych kasy?

Czy mam obowiązek wykonać przegląd technicznych kasy?

Tak i wymaga tego Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 (Dz. U. poz. 363) w sprawie kas rejestrujących. Ustawodawca określił, że ma się on odbyć nie rzadziej niż co 2 lata. ZOBACZ WIĘCEJ »
Serwis kasy fiskalnej

Serwis kasy fiskalnej

Serwis kasy fiskalnej – dlaczego ma decydującą rolę już na starcie? Nie ma w tym nic dziwnego, kiedy odkryjemy, że jednym z podstawowych obowiązków właściciela kasy fiskalnej są regularne przeglądy techniczne dokonywane przez autoryzowany serwis. Ich celem jest konserwacja urządzenia i wyeliminowanie ewentualnych usterek. ZOBACZ WIĘCEJ »
Likwidacja kasy fiskalnej . Co trzeba wiedzieć?

Likwidacja kasy fiskalnej . Co trzeba wiedzieć?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który zamyka swoją działalność, musisz pamiętać o prawidłowym przebiegu procesu likwidacji kasy fiskalnej. Likwidacja kasy fiskalnej ma miejsce także wtedy, gdy następuje zapełnienie pamięci fiskalnej, awaria urządzenia czy zaprzestanie użytkowania kasy fiskalnej (zwanej także – kasą rejestrującą). Proces likwidacji to kilka czynności, które musisz wykonać i obowiązuje Cię do nich aktualne prawo. ZOBACZ WIĘCEJ »
Ile kosztuje realnie kasa fiskalna?

Ile kosztuje realnie kasa fiskalna?

Często podejmując decyzje zakupowe kierujemy się ceną produktu lub usługi. Zastanawiamy się jednocześnie, czy niska cena nie oznacza gorszej jakości produktu. A jak sprawa wygląda przy zakupie kasy fiskalnej? Od czego zależy cena kasy? Na jakie parametry ma wpływ cena? Czy warto kierować się kosztami przy wyborze urządzenia fiskalnego? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym odpowiadamy na powyższe pytania. ZOBACZ WIĘCEJ »
Dlaczego lubimy kasy fiskalne?

Dlaczego lubimy kasy fiskalne?

Na rynku fiskalnym pojawiają się nowe urządzenia, które integrują funkcje kasy fiskalnej, drukarki, z terminalem płatniczym w jednej obudowie.  Takie urządzenia znajdują swoje zastosowanie, jednak nie można zaprzeczyć, że to kasy fiskalne królują na rynku od 25 lat jako urządzenia sprawdzone i powszechnie znane. A nowe kasy online otwierają kolejny rozdział, oferując zmodyfikowane możliwości. Co przemawia za kasą fiskalną? ZOBACZ WIĘCEJ »

Kasy fiskalne w Radomiu
Kasy fiskalne ELZAB i POSNET. Oferujemy szeroki wybór kas fiskalnych: małych, mobilnych, średnich i systemowych. Także drukarki fiskalne i kasy online.