Nazwy towarów na paragonie

Każdemu z nas zdarzyło się otrzymać paragon, z którego nie potrafił odszyfrować nazw zakupionych produktów. Kupujemy pralkę, lodówkę i zmywarkę a na paragonie widnieje nazwa: „Sprzęt AGD”. Czy to prawidłowe? Przepisy jasno określają, że nazwy towaru lub usługi na paragonie mają być przedstawione w sposób zapewniający ich jednoznaczną identyfikację.  Jak to wygląda w praktyce?

Elementy paragonu fiskalnego

 

Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących paragon fiskalny powinien posiadać m.in. następujące elementy: imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika, oznaczenie „PARAGON FISKALNY”, numer identyfikacji podatkowej (NIP nabywcy) – na żądanie nabywcy, nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację.

 

Niezwykle ważne jest, aby nazwa towaru lub usługi była prosta i czytelna dla klienta. Zadaniem podatnika jest zaprogramowanie tzw. bazy towarowej, w której wpisuje m. in. nazwy towarów i usług występujących w jego obrotach. Program działania kasy przewiduje wydruk tych nazw na oryginale i kopii paragonu. To w jaki sposób podatnik identyfikuje towary jest związane z jego asortymentem towarów i usług. Gdy np. mamy w swojej ofercie pomidory różnego gatunku i każdy z nich jest w tej samej cenie, można zaprogramować nazwę „pomidor”. Jeśli jednak są to produkty o różnej cenie za kilogram, należy zastosować rozróżnienie nazwy.

 

Nazwy towarów na paragonie – od czego zależą?

 

Im mniejszy asortyment tym mniejsza szczegółowość na paragonie, im większy sklep, tym szczegółów nazwy towaru na paragonie musi być więcej.

W małych sklepikach osiedlowych, kioskach nie ma konieczności podawania bardzo szczegółowej nazwy towarów – nie wymaga się podawania firmy produktu czy też opisu wyglądu. Najważniejsze jest, aby w sposób bezproblemowy można było zidentyfikować towar i stawkę VAT. Natomiast w sklepach wielkopowierzchniowych, gdzie towarów jest bardzo dużo, ważne są szczegóły – klient powinien potrafić samodzielnie rozszyfrowywać produkty i bez problemu sprawdzić na paragonie czy cena danej rzeczy zgadza się z tą podaną na półce sklepowej.

 

Podstawowe zasady, które należy uwzględnić przy konstruowaniu nazw sprzedawanych towarów i usług rejestrowanych za pomocą kasy fiskalnej.

 

Zasada nr 1

 

Nazwa towaru lub usługi powinna być tak skonstruowana, aby w sposób niebudzący wątpliwości można było:

  • określić przedmiot opodatkowania, czyli rodzaj sprzedanego towaru lub usługi,
  • przyporządkować odpowiednią stawkę podatku.

Od 1 maja 2019 r. stawki podatku są określone dla wszystkich urządzeń fiskalnych w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących i przedstawiają się następująco:

A=23%
B=8%
C=5%
D=0%
E=ZW
F,G – stawki dodatkowe lub zero techniczne.

 

Zasada nr 2 

 

Przy konstruowaniu nazwy towaru lub usługi nie należy posługiwać się nazwami grup towarowych, np. pieczywo, nabiał, warzywa.  Produkt musi mieć konkretną nazwę. Przykładowo, zamiast nazwy „owoce” należy wprowadzić nazwy: banan, jabłko, pomarańcza itp.

 

Zasada nr 3

 

Nazwa towaru lub usługi:

  • nie musi zawierać takich szczegółów, jak: barwa, pojemność, rozmiar czy chociażby nazwa producenta, chyba, że chodzi o towary zakupione w dużych sieciach handlowych
  • może być podana z zastosowaniem skrótów.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy mam obowiązek wykonać przegląd technicznych kasy?

Czy mam obowiązek wykonać przegląd technicznych kasy?

Tak i wymaga tego Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 (Dz. U. poz. 363) w sprawie kas rejestrujących. Ustawodawca określił, że ma się on odbyć nie rzadziej niż co 2 lata. ZOBACZ WIĘCEJ »
Serwis kasy fiskalnej

Serwis kasy fiskalnej

Serwis kasy fiskalnej – dlaczego ma decydującą rolę już na starcie? Nie ma w tym nic dziwnego, kiedy odkryjemy, że jednym z podstawowych obowiązków właściciela kasy fiskalnej są regularne przeglądy techniczne dokonywane przez autoryzowany serwis. Ich celem jest konserwacja urządzenia i wyeliminowanie ewentualnych usterek. ZOBACZ WIĘCEJ »
Likwidacja kasy fiskalnej . Co trzeba wiedzieć?

Likwidacja kasy fiskalnej . Co trzeba wiedzieć?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który zamyka swoją działalność, musisz pamiętać o prawidłowym przebiegu procesu likwidacji kasy fiskalnej. Likwidacja kasy fiskalnej ma miejsce także wtedy, gdy następuje zapełnienie pamięci fiskalnej, awaria urządzenia czy zaprzestanie użytkowania kasy fiskalnej (zwanej także – kasą rejestrującą). Proces likwidacji to kilka czynności, które musisz wykonać i obowiązuje Cię do nich aktualne prawo. ZOBACZ WIĘCEJ »
Ile kosztuje realnie kasa fiskalna?

Ile kosztuje realnie kasa fiskalna?

Często podejmując decyzje zakupowe kierujemy się ceną produktu lub usługi. Zastanawiamy się jednocześnie, czy niska cena nie oznacza gorszej jakości produktu. A jak sprawa wygląda przy zakupie kasy fiskalnej? Od czego zależy cena kasy? Na jakie parametry ma wpływ cena? Czy warto kierować się kosztami przy wyborze urządzenia fiskalnego? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym odpowiadamy na powyższe pytania. ZOBACZ WIĘCEJ »
Dlaczego lubimy kasy fiskalne?

Dlaczego lubimy kasy fiskalne?

Na rynku fiskalnym pojawiają się nowe urządzenia, które integrują funkcje kasy fiskalnej, drukarki, z terminalem płatniczym w jednej obudowie.  Takie urządzenia znajdują swoje zastosowanie, jednak nie można zaprzeczyć, że to kasy fiskalne królują na rynku od 25 lat jako urządzenia sprawdzone i powszechnie znane. A nowe kasy online otwierają kolejny rozdział, oferując zmodyfikowane możliwości. Co przemawia za kasą fiskalną? ZOBACZ WIĘCEJ »

Kasy fiskalne w Radomiu
Kasy fiskalne ELZAB i POSNET. Oferujemy szeroki wybór kas fiskalnych: małych, mobilnych, średnich i systemowych. Także drukarki fiskalne i kasy online.