Serwis kasy fiskalnej

Serwis kasy fiskalnej – dlaczego ma decydującą rolę już na starcie?

Nie ma w tym nic dziwnego, kiedy odkryjemy, że jednym z podstawowych obowiązków właściciela kasy fiskalnej są regularne przeglądy techniczne dokonywane przez autoryzowany serwis. Ich celem jest konserwacja urządzenia i wyeliminowanie ewentualnych usterek.

Kto może serwisować moją kasę fiskalną?

 

Do przeprowadzenia przeglądu uprawniony jest jedynie serwisant wpisany do książki serwisowej naszego urządzenia. Najczęściej serwisant związany jest z firmą, w której kupowaliśmy naszą kasę fiskalną. Oznacza to, iż nie można zanieść kasy do dowolnie wybranego punktu i poprosić o skontrolowanie urządzenia.

Przegląd techniczny może przeprowadzić jedynie uprawniony do tego serwisant, ale to po stronie podatnika leży odpowiedzialność, aby odbyło się to w odpowiednim terminie. Firma serwisująca ma 5 dni od daty zgłoszenia kasy, na sprawdzenie poprawności działania urządzenia. W praktyce obowiązkowy przegląd techniczny trwa dość krótko (maksymalnie godzinę), dzięki czemu nie musimy zamykać na cały dzień działalności. Zamiast zawozić kasę do serwisu, możemy poprosić serwisanta o przyjazd do firmy. Jest to jednak dodatkowa usługa – serwis dolicza sobie wówczas koszt przejazdu do klienta

Jak wygląda przegląd techniczny w praktyce?

Każda wykonana przez serwisanta czynność powinna zostać wpisana do książki serwisowej. Wpisy muszą być czytelne, potwierdzone podpisem pracownika firmy oraz ostemplowane jego pieczęcią. Co robi seriwsant w trakcie przeglądu technicznego?

  • ocenia stan plomb, czyli zabezpieczeń tych elementów kasy fiskalnej, w które nie może ingerować użytkownik oraz ich zgodność z zapisami w książce serwisowej i dokumentacji serwisu;
  • kontroluje stan obudowy kasy, płyty głównej, pamięci fiskalnej i modułu fiskalnego;
  • testuje poprawność działania wyświetlacza klienta;
  • weryfikuje oprogramowanie kasy oraz wersję programu pod kątem zgodności z zapisami w książce kasy i dokumentacją serwisu (np. poszczególne funkcje, układ menu);
  • wpisuje wynik przeglądu wraz z zaleceniami do książki serwisowej.

Zmiana firmy świadczącej usługi serwisowe

Oczywiście może się zdarzyć, że dojdzie do sytuacji, w której będziemy chcieli zmienić firmę świadczącą usługi serwisowe. Przyczyną może być przykładowo nasza przeprowadzka czy też niska jakość usług serwisowych. W pierwszej kolejności powinniśmy zgłosić chęć zmiany serwisu urządzenia fiskalnego.

Serwis kasy fiskalnej, czyli komu zaufać i gdzie kupić kasę fiskalną? 

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie urządzenia fiskalnego w danym punkcie handlowym, warto sprawdzić czy dostawca oferuje również: programowanie kasy, szkolenie z obsługi kasy, serwis (naprawy i konserwacje), dostawę materiałów eksploatacyjnych (np. papier do drukowania paragonów).

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy mam obowiązek wykonać przegląd technicznych kasy?

Czy mam obowiązek wykonać przegląd technicznych kasy?

Tak i wymaga tego Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 (Dz. U. poz. 363) w sprawie kas rejestrujących. Ustawodawca określił, że ma się on odbyć nie rzadziej niż co 2 lata. ZOBACZ WIĘCEJ »
Likwidacja kasy fiskalnej . Co trzeba wiedzieć?

Likwidacja kasy fiskalnej . Co trzeba wiedzieć?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który zamyka swoją działalność, musisz pamiętać o prawidłowym przebiegu procesu likwidacji kasy fiskalnej. Likwidacja kasy fiskalnej ma miejsce także wtedy, gdy następuje zapełnienie pamięci fiskalnej, awaria urządzenia czy zaprzestanie użytkowania kasy fiskalnej (zwanej także – kasą rejestrującą). Proces likwidacji to kilka czynności, które musisz wykonać i obowiązuje Cię do nich aktualne prawo. ZOBACZ WIĘCEJ »
Ile kosztuje realnie kasa fiskalna?

Ile kosztuje realnie kasa fiskalna?

Często podejmując decyzje zakupowe kierujemy się ceną produktu lub usługi. Zastanawiamy się jednocześnie, czy niska cena nie oznacza gorszej jakości produktu. A jak sprawa wygląda przy zakupie kasy fiskalnej? Od czego zależy cena kasy? Na jakie parametry ma wpływ cena? Czy warto kierować się kosztami przy wyborze urządzenia fiskalnego? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym odpowiadamy na powyższe pytania. ZOBACZ WIĘCEJ »
Dlaczego lubimy kasy fiskalne?

Dlaczego lubimy kasy fiskalne?

Na rynku fiskalnym pojawiają się nowe urządzenia, które integrują funkcje kasy fiskalnej, drukarki, z terminalem płatniczym w jednej obudowie.  Takie urządzenia znajdują swoje zastosowanie, jednak nie można zaprzeczyć, że to kasy fiskalne królują na rynku od 25 lat jako urządzenia sprawdzone i powszechnie znane. A nowe kasy online otwierają kolejny rozdział, oferując zmodyfikowane możliwości. Co przemawia za kasą fiskalną? ZOBACZ WIĘCEJ »
Sklep internetowy a kasa fiskalna

Sklep internetowy a kasa fiskalna

Czy sprzedaż przez internet wymaga ewidencjonowania sprzedaż przy użyciu kasy fiskalnej? Co do zasady, sprzedaż na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych powinna być ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Powinna być także udokumentowana paragonami. Jednakże ustawodawca przewidział kilka warunków, jakie spełnić musi przedstawiciel rynku e-commerce, które zwalniają z posiadania kasy fiskalnej. ZOBACZ WIĘCEJ »

Kasy fiskalne w Radomiu
Kasy fiskalne ELZAB i POSNET. Oferujemy szeroki wybór kas fiskalnych: małych, mobilnych, średnich i systemowych. Także drukarki fiskalne i kasy online.