Sklep internetowy a kasa fiskalna

Czy sprzedaż przez internet wymaga ewidencjonowania sprzedaż przy użyciu kasy fiskalnej? Co do zasady, sprzedaż na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych powinna być ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Powinna być także udokumentowana paragonami. Jednakże ustawodawca przewidział kilka warunków, jakie spełnić musi przedstawiciel rynku e-commerce, które zwalniają z posiadania kasy fiskalnej.

 Kiedy nie musisz jej mieć?

 

Sklep internetowy, tudzież sprzedaż towarów w formie wysyłkowej, rzadko bywają zwolnione z posiadania kasy fiskalnej. Ale należy wspomnieć, iż jest kilka warunków, których spełnienie pozwala na zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej przez przedsiębiorcę. 

Po pierwsze, jeżeli kwota sprzedaży na rzecz Kowalskiego oraz na rzecz rolników ryczałtowych w poprzednim roku obrotowym lub bieżącym roku podatkowym nie przekroczyła 20 000 zł, wówczas podatnicy mogą skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej.

Po drugie, z posiadania kasy fiskalnej jest również zwolniona dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), pod warunkiem, że dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej . W takim przypadku, sprzedawca winien posiadać dowody dokumentujące zapłatę oraz to, jakiej konkretnie czynności dotyczyła transakcja i na kogo rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres). Innymi słowy, jeśli zapłatę za dostawę produktów przedsiębiorca otrzymuje przelewem, wtedy nie musi mieć kasy fiskalnej.

Czytaj także: Obowiązki właściciela kasy fiskalnej.

 

Zwolnienie z ewidencji sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej dotyczy także zapłaty kartą kredytową, za pobraniem czy za pośrednictwem systemów płatności (jak np. Przelewy24, PayU czy DotPay), jest zwolniony z rejestrowania dostawy w kasie rejestrującej.

 

Kiedy musisz mieć kasę fiskalną?

 

Jak wspomniano powyżej, podatnik nie może przyjąć zapłaty za transakcje internetowe w postaci gotówki. Ale nie dotyczy to każdego towaru, jaki przedsiębiorca oferuje. Jest bowiem zestaw towarów i usług, które bezwzględnie muszą być ewidencjonowane przez użyciu kasy fiskalnej już od pierwszej sprzedaży. Zatem, jeśli jesteś dostawcą  wymienionych produktów, wówczas musisz mieć kasę fiskalną.

 

Sprzedaż przez internet a wydawanie paragonów

 

Wedle prawa, paragon fiskalny powinien być przekazany nabywcy w momencie otrzymania zapłaty za towar lub usługę. I tak też jest w przypadku transakcji rozliczanej za pomocą przedpłaty lub gotówkowo – wówczas paragon jest wysłany (przekazywany) wraz z towarem.

Zagadnieniem jest, co z w przypadku, gdy przesyłka płatna jest przy odbiorze? Przepisy prawa nie precyzują dokładnie tej kwestii. Wobec tego przyjmuje się, że ewidencja transakcji na kasie fiskalnej powinna zostać ujęta z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy mam obowiązek wykonać przegląd technicznych kasy?

Czy mam obowiązek wykonać przegląd technicznych kasy?

Tak i wymaga tego Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 (Dz. U. poz. 363) w sprawie kas rejestrujących. Ustawodawca określił, że ma się on odbyć nie rzadziej niż co 2 lata. ZOBACZ WIĘCEJ »
Serwis kasy fiskalnej

Serwis kasy fiskalnej

Serwis kasy fiskalnej – dlaczego ma decydującą rolę już na starcie? Nie ma w tym nic dziwnego, kiedy odkryjemy, że jednym z podstawowych obowiązków właściciela kasy fiskalnej są regularne przeglądy techniczne dokonywane przez autoryzowany serwis. Ich celem jest konserwacja urządzenia i wyeliminowanie ewentualnych usterek. ZOBACZ WIĘCEJ »
Likwidacja kasy fiskalnej . Co trzeba wiedzieć?

Likwidacja kasy fiskalnej . Co trzeba wiedzieć?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który zamyka swoją działalność, musisz pamiętać o prawidłowym przebiegu procesu likwidacji kasy fiskalnej. Likwidacja kasy fiskalnej ma miejsce także wtedy, gdy następuje zapełnienie pamięci fiskalnej, awaria urządzenia czy zaprzestanie użytkowania kasy fiskalnej (zwanej także – kasą rejestrującą). Proces likwidacji to kilka czynności, które musisz wykonać i obowiązuje Cię do nich aktualne prawo. ZOBACZ WIĘCEJ »
Ile kosztuje realnie kasa fiskalna?

Ile kosztuje realnie kasa fiskalna?

Często podejmując decyzje zakupowe kierujemy się ceną produktu lub usługi. Zastanawiamy się jednocześnie, czy niska cena nie oznacza gorszej jakości produktu. A jak sprawa wygląda przy zakupie kasy fiskalnej? Od czego zależy cena kasy? Na jakie parametry ma wpływ cena? Czy warto kierować się kosztami przy wyborze urządzenia fiskalnego? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym odpowiadamy na powyższe pytania. ZOBACZ WIĘCEJ »
Dlaczego lubimy kasy fiskalne?

Dlaczego lubimy kasy fiskalne?

Na rynku fiskalnym pojawiają się nowe urządzenia, które integrują funkcje kasy fiskalnej, drukarki, z terminalem płatniczym w jednej obudowie.  Takie urządzenia znajdują swoje zastosowanie, jednak nie można zaprzeczyć, że to kasy fiskalne królują na rynku od 25 lat jako urządzenia sprawdzone i powszechnie znane. A nowe kasy online otwierają kolejny rozdział, oferując zmodyfikowane możliwości. Co przemawia za kasą fiskalną? ZOBACZ WIĘCEJ »

Kasy fiskalne w Radomiu
Kasy fiskalne ELZAB i POSNET. Oferujemy szeroki wybór kas fiskalnych: małych, mobilnych, średnich i systemowych. Także drukarki fiskalne i kasy online.