Pomyłka na paragonie fiskalnym?

Udało się. Twój biznes rusza. Po wielu tygodniach przygotowań rozpoczynasz sprzedaż. Masz już zapewne kasę fiskalną i zaczynasz wystawiać pierwsze paragony – jako przedsiębiorca, dokonujący transakcji z klientem indywidualnym, jesteś przecież zobowiązany do rejestracji sprzedaży. Czy każdy paragon należy przechowywać? Co w sytuacji kiedy popełnisz błąd? Czy wówczas paragon fiskalny jest ważny?

Korekta paragonu. Co robić?

 

O ile paragon nie został jeszcze zamknięty, możemy skorygować omyłkę bez ewidencjonowania jej. Jeśli jednak transakcja została dokonana, a paragon wydany, błąd ten traktuje się jako oczywistą pomyłkę, popełnioną przy rejestracji sprzedaży na kasie. Za oczywistą pomyłkę uznaje się każdą omyłkę, która jest niezamierzona, bezsporna i wynika wyłącznie z niedokładności sprzedawcy. Zaliczyć do niej można takie przypadki jak:

  • błędnie wprowadzona kwota (np. 85.00 zł zamiast 8.50 zł),
  • waga towaru (np. 12 kg zamiast 0,12 kg),
  • niewłaściwie wprowadzony kod lub nazwa produktu,
  • błędna stawka podatku  od towarów i usług.

Każda oczywista omyłka powinna być ujęta w odrębnej ewidencji (np. zeszyt, segregator, notatnik). Taka ewidencja pomyłek powinna uwzględniać informacje odnośnie:

  • błędnie zewidencjonowanej sprzedaży (wartość sprzedaży brutto i wartość podatku należnego),
  • krótkiego opisu przyczyny i okoliczności popełnienia pomyłki,
  • dołączenia oryginału paragonu fiskalnego dokumentującego sprzedaż, przy której nastąpiła oczywista pomyłka.

Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami, jesteś zobowiązany ponownie zewidencjonować, już poprawną sprzedaż, przy użyciu kasy fiskalnej.

Akcja „Weź paragon” i „Sprawdź paragon”

 

Od lat Ministerstwo Finansów prowadzi działania skupiające uwagę konsumentów na kwestii pobierania paragonów oraz sprawdzania, czy aby na pewno dokument, który wydają sprzedawcy, jest paragonem fiskalnym. Szczególnie pod lupę wzięto branżę gastronomiczną, gdzie notuje się najwięcej sytuacji wydawania paragonów niefiskalnych.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy mam obowiązek wykonać przegląd technicznych kasy?

Czy mam obowiązek wykonać przegląd technicznych kasy?

Tak i wymaga tego Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 (Dz. U. poz. 363) w sprawie kas rejestrujących. Ustawodawca określił, że ma się on odbyć nie rzadziej niż co 2 lata. ZOBACZ WIĘCEJ »
Serwis kasy fiskalnej

Serwis kasy fiskalnej

Serwis kasy fiskalnej – dlaczego ma decydującą rolę już na starcie? Nie ma w tym nic dziwnego, kiedy odkryjemy, że jednym z podstawowych obowiązków właściciela kasy fiskalnej są regularne przeglądy techniczne dokonywane przez autoryzowany serwis. Ich celem jest konserwacja urządzenia i wyeliminowanie ewentualnych usterek. ZOBACZ WIĘCEJ »
Likwidacja kasy fiskalnej . Co trzeba wiedzieć?

Likwidacja kasy fiskalnej . Co trzeba wiedzieć?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który zamyka swoją działalność, musisz pamiętać o prawidłowym przebiegu procesu likwidacji kasy fiskalnej. Likwidacja kasy fiskalnej ma miejsce także wtedy, gdy następuje zapełnienie pamięci fiskalnej, awaria urządzenia czy zaprzestanie użytkowania kasy fiskalnej (zwanej także – kasą rejestrującą). Proces likwidacji to kilka czynności, które musisz wykonać i obowiązuje Cię do nich aktualne prawo. ZOBACZ WIĘCEJ »
Ile kosztuje realnie kasa fiskalna?

Ile kosztuje realnie kasa fiskalna?

Często podejmując decyzje zakupowe kierujemy się ceną produktu lub usługi. Zastanawiamy się jednocześnie, czy niska cena nie oznacza gorszej jakości produktu. A jak sprawa wygląda przy zakupie kasy fiskalnej? Od czego zależy cena kasy? Na jakie parametry ma wpływ cena? Czy warto kierować się kosztami przy wyborze urządzenia fiskalnego? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym odpowiadamy na powyższe pytania. ZOBACZ WIĘCEJ »
Dlaczego lubimy kasy fiskalne?

Dlaczego lubimy kasy fiskalne?

Na rynku fiskalnym pojawiają się nowe urządzenia, które integrują funkcje kasy fiskalnej, drukarki, z terminalem płatniczym w jednej obudowie.  Takie urządzenia znajdują swoje zastosowanie, jednak nie można zaprzeczyć, że to kasy fiskalne królują na rynku od 25 lat jako urządzenia sprawdzone i powszechnie znane. A nowe kasy online otwierają kolejny rozdział, oferując zmodyfikowane możliwości. Co przemawia za kasą fiskalną? ZOBACZ WIĘCEJ »

Kasy fiskalne w Radomiu
Kasy fiskalne ELZAB i POSNET. Oferujemy szeroki wybór kas fiskalnych: małych, mobilnych, średnich i systemowych. Także drukarki fiskalne i kasy online.